banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

NET GÖÇ HIZI (2016)

30 Haziran 2017, 08:42
Bu makale 1578 kez okundu
NET GÖÇ HIZI (2016)
KADİR DAYIOĞLU
TÜİK, geçtiğimiz yıl (2016) Türkiye'de en çok göç alan illeri sıraladı. Bayburt, 10 330 kişilik net göçle ilk sırada yer aldı. “Net Göç Alan”45 il var. Kayseri, maalesef 45. Sırada… Değişim de yüzde 121.
 
“Maalesef1” şunun için dedim. Büyüklerimize ya da Kayseri’nin ulularına; “Yıllardır, olamayan Kayseri’yi (Gobels) vâri propaganda yöntemleri ile anlatıyorsunuz ama durum anlattığınız gibi değil; Kayseri kan kaybediyor, ‘cazibe merkezi’ falan değil, haberiniz olsun…”
 
Bunu dediğimizde, “kaç paralık adam!”, dediler. Öyle ya, toplumun değer ölçüsü “para!”. Paranla, malınla, mülkünle itibar sahibisin. Tabii, bunları dediğimizde; o canlı, üretim yapan şehir gittikçe kabuğuna çekiliyor, “Öteki Kayseri’den eser kalmadı!”, dedikçe, adımız “milli muhalife” çıktı… “Müzmin muhalif” diyenler bile oldu…
 
Mesela, TOBB Başkanı hemşerimiz, Rifat Hisarcıklıoğlu,Kayseri’yi kanat takıp uçururdu. Nedense bugünlerde sesi ve soluğu çıkmıyor. Tabii, AK Partili büyüklerimizle, onların yağdanlıklarının da…Şimdi soruyorum, milletvekilleri, oda başkanları, osb başkanları, sivil toplum örgütleri vs. şimdi vereceğim bilgiden haberi var mı? Varsa, parmak kaldırsın.
 
Kayseri, 2016 yılında 35 573 kişi göç almış. Buna mukabil,35 540 kişigöçvermiş. Aradaki fark, sadece 33 kişi. Yani Kayseri, net olarak 33 kişilik bir göç almış. Oran mı, on binde iki. Buna, yüzde sıfır da diyebilirsiniz. Peki, diyeceksiniz, nüfus artışı neyin nesi? O da doğumdan…
***
Bu tabloyu göremezseniz, Kayseri’nin geleceği konusunda bir kestirimde bulunamazsınız. Mesela bir vakıf olmak üzere üç üniversitemiz var. Acaba, TÜİK’in her yıl yayınladığı Adrese Dayalı Nüfus(ADNS) yayınlarını hiç analiz ediyorlar mı?
 
Ediyorlarsa, bunları kamuoyu ile paylaşmayı düşünmezler mi? Mesela ben, bu üniversitelerde yönetici olsam şu araştırmayı mutlaka yaparım: Özellikle Kayseri dışından gelen öğrencilerin içerisinde ne kadarı okul sonrası Kayseri’de yerleşmeyi ve ayrıca Kayseri hakkında neler düşünüyorlar? Mesela, kız öğrencilerin duygu ve düşüncelerini çok merak ediyorum?
 
Düşünenlerin de, düşünmeyenlerin de gerekçelerini çok merak ediyorum. Her halde, bu araştırmayı, yapacak değilim. Sanırım üniversitelerin “görev” ve “merak” alanına girer. Bırakınız yabancıları, ülkemizin “gözde” üniversitelerini bitirenlerin, yabancı ülkelerde okuyan Kayserililerin kaçı bu şehirde ikameti düşünüyor?
 
Mesela; Niğde çıkışı Ankara otoyolu ihalesi yapıldı. Sanırım kazma vuruldu, vurulacak. Kayseri iktisadiyatı için önem arz eden bu yolun güzergahını kaç kişi biliyor? Kayseri’ye uğrayıp uğramadığın da; ya da Kayseri’ye bir varyant olup olmadığını da…
 
Siz uymaya devam edin, avcunuzu yalarsınız… Mesela, Kırşehir’e var… Siyasal iktidara inanılmaz biçimde destek vermeye devam edin.Kayseri’ye uğramadığı gibi bir otoyol bağlantısı falan da yok… Ulaşım açısından Kayseri, “ölü nokta” olmaya süratlice yol almakta. Hani hızlı tren? Hiç anan var mı? Merak etmeyin, bir buçuk yıl sonra yapılacak seçimlerde akıllara gelir.
 
“Kayseri’ye, 2023 öncesi, hızlı tren falan yok!” dediğimizde, bana çok kızmışları. Ne oldu, havaalanı, hani genişleyecek, çağdaş bir terminale kavuşacaktık? Siyasal beceriksizliğe bakın, üç yıl kadar önce, Hava Kuvvetleri’nin tahsis ettiği 300 dönüme yakın araziye bir çivi dahi çakamadık.
 
Siyasiler, odalar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, belediyeler ne iş yapar? Allah rızası için biri çıksın da söylesin. Siyasal iktidara “yağ çekmek”, onunla kötü olmak istemeyen bir tutum ve davranış içerisindeler, maalesef… Ama diyeceksiniz ki, böyle diyorsun ama ahali yüzde 65-70 oy veriyor. Siz de haklısınız!..
***
Dünyadan haberi olmayan, dışa kapanmış, “dindarlaşma” yolunda hızla ilerleyen bir Kayseri kamuoyu var karşımızda. Nereye gitsen, “buyur hacı abi!”, hitabına maruz kalıyorsunuz. Böyle bir kent “göç” almaz, “cazibe merkezi” olmaz. Kusura kalmayın, doğup büyüdüğüm, halen yaşadığımKayseri böyle değildi.
***
Mesela, onlarca trilyon harcana Erciyes’e, turizm bağlamında, kaç yabancı geldi? Bunu, Turizm İl Müdürlüğü biliyor mu? Yahu, merkez nüfusunun yüz bin olduğu yıllarda, orta ve lisede okuyan bizler, yarım yamalak İngilizcemizle turistlerle konuşmaya, onları gezdirmeye çalışırdık.O yıllarda, ulaşım bir sorundu hele hele hava ulaşımı hemen hemen hiç yoktu. Buna rağmen turist gelirdi Kayseri’ye…
 
Ne diye gelsin ki? Bir bardak “bira” içebileceği mekan yok? Tabii, Kayseri’nin geçmişini bilmeyenler, Kayseri’yi yazmaya kalkınca, saçmalamaları, abuk sabuk şeyler söylemeleri, aslı ve astarı olmayan şeyleri yazmaları da kaçınılmaz oluyor. Çok dedik; “turizmin pezevengi eğlence!”, diye…
 
Hep diyorum ki, bilmediğiniz şeyleri biliyormuş gibi yazmayın. Yanlış bilgiler bırakıyorsunuz tarihe, bu kentin hafızasını kirletiyorsunuz. Tabii, üzülerek söylüyorum, Kayseri Büyükşehir Belediyeside, yayınları ile, buna çanak tutuyor. 
***
Bizim gazetenin haberine göre, Büyükşehir, yatırım için “borçlanma” yoluna gidecekmiş. Talas-Erkilet tramvay hattını yapmak Belediye’nin boyunu aşarmış. Hani, Ulaştırma Bakanlığı yapacaktı? Tutmasak yine Bakanlık, merkezde, tramvayı yeraltına alacaktı.
***
İyi uykular efendim, iyi uykular!
 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV