banner167
31 Temmuz 2021 Cumartesi

ŞEKER BAYRAMI ve BİR ANKET

24 Haziran 2017, 04:21
Bu makale 1894 kez okundu
ŞEKER BAYRAMI ve BİR ANKET
KADİR DAYIOĞLU
Recep, Şaban derken bir Ramazan daha geçti, yarın Şeker Bayramı… Kızsalar da, “kültür erozyonu” deseler de biz Şeker Bayramı demeye devam edeceğiz. Ayrıca; ha “Şeker” ha “Ramazan” ne çıkar. Merak ettik aslını öğrenmeye çalıştık.
 
Gerçek adı, “Fıtr Bayramıymış”, yani “fitre bayramı”.  Zenginin fakire destek olması; dayanışma ruhu anlamına gelirmiş ama Ramazan ayının sonunda olduğu için Ramazan Bayramı da denebilirmiş.
 
“Şeker Bayramı” sadece bize yani “Türklere” hasmış. O halde, izin verinde bu ismi de yaşatalım. Asıl kültürü korumak budur.  Bir “Türk” olarak korumaya geçiyorum ve kendilerini “ikinci binin müceddidi” olarak gören, “kalplerimizin hasta” olduğunu söyleyenlere inat, “Şeker Bayramınız” kutlu olsun, diyorum.
***
Mak Araştırma Şirketi’nin bir çalışması yayınlandı (http://www.makdanismanlik.org/). İlginç ve oldukça düşündürücü bulduğum için bazı sonuçları paylaşmak istiyorum.
 
Bu çalışma; 12 Haziran-18 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılmış. “Türkiye'de Toplumun Dine Ve Dini Değerlere Bakışı Araştırması” üst başlığı altında yayınlandı. 30 Büyükşehir ve 23 il, 154 ilçe de 5400 kişi ile yüz yüze yapılan çalışmaya göre:
 
“Allah’ın varlığına, birliğine bizi yaratıp yaşattığına inanıyor musunuz?” sorusuna %86’sı, Evet, derken aynı soruya; Allah’ın sadece varlığına, bizi yarattığına inanıyorum ama her şeye karıştığını karışacağını düşünmüyorum diyenlerin oranı %6.
 
Hayır, Allah’a inanmıyorum diyenlerin oranı %4; bu soruya Cevap yok/ Kararsızım diyenlerin oranı da %4. Deist ve Ateist diyebileceklerimiz bunların ağırlıklı olarak büyükşehirlerde yoğunlaştığı, taşrada bu oranın %1’lerin altına indiği görülmekte. Bir de tahsil durumuna göre verilseydi, ne çıkardı acaba?
***
Meleklere inanıyor musunuz? sorusuna katılanların %75’i Evet, meleklere inanıyorum derken, Hayır, gözümle görmediğim varlıklara inanmam diyenlerin oranı %15. Cevap yok/Kararsızların oranı ise %10.
***
Kur'an-ı Kerim ve diğer kitapların vahiyle geldiğine inanıyor musunuz? sorusuna katılımcıların %76 i Evet, inanıyorum derken, Hayır, inanmıyorum diyenlerin oranı %14, cevap vermeyen veya kararsız oranı ise %10.
***
Peygamberlere inanıyor musunuz? Hz. Muhammed sizin için her anlamda örnek alınacak rol model/ örnek insan mıdır? sorusuna katılımcıların %63Evet, Peygamberlere inanıyorum ve ama benim için her anlamda rol modeldir derken, %20’si Evet, Peygamberlere inanıyorum ama bazı konularda örnek alsam da her konuda Hz. Muhammed örnek alınacak rol model/ örnek değildir, cevabını veriyor.
***
Hayır, Peygamberlere inanmıyorum diyenlerin oranı %9. Cevap yok/Kararsız oranı ise %8.
***
Kadere inanıyor musunuz? sorusuna %55’i Evet, kadere inanıyorum derken %15 i Evet, kadere inanıyorum ama insan kendi kaderini kendi yapar diyor.
***
Hz. Muhammed'in hayatını hiç okudunuz mu? sorusuna %23’ü Evet, %65’i Hayır derken, Kararsız/Görüş yok oranı %12.
***
Ramazan ayında oruç tutuyor musunuz?, sorusuna Evet, tüm ramazan boyunca oruç tutarım diyenlerin oranı %45, Evet ama tüm ramazan boyunca değil ramazanın bir kısmında oruç tutarım diyenlerin oranı %25, Hayır, hiç tutmam diyenlerin oranı %20, Cevap yok/Kararsız oranı %10.
***
Hangi sıklıkta namaz kılıyorsunuz? sorusuna katılımcıların %22’si 5 vakit namaz kılıyorum derken, %26’sı arada vakit namazları kılarım ama cumaları ve teravihleri ve bayram namazlarını tam kılarım. %24’i de arada cuma namazlarını, teravihleri ve bayram namazlarını kılıyorum derken Hiç Namaz Kılmıyorum diyenlerin oranı %22, Kararsız/Görüş Yok diyenlerin oranı ise %6.
***
Herhangi bir dini cemaate veya tarikata bağlı bulundunuz mu/bulunuyor musunuz? sorusuna Evet diyenlerin oranı %15 iken, Hayır diyenlerin oranı %60, Kararsız/Cevap Yok diyenlerin oranı %25.
***
Gusül abdesti alır mısınız? sorusuna katılımcılardan Evet, asla gusül abdestim olmaksızın dışarı çıkmam diyenlerin oranı %65 iken, ara sıra gusül abdesti alırım diyenlerin oranı %17, gusül abdestini bilmiyorum/almam diyenlerin oranı ise %13, Kararsız/Görüş Yok diyenler ise %5.
***
İslam ülkelerinin (Hıristiyan ülkelerin dini lideri papalık gibi) Halifelik benzeri bir dini liderliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz? sorusuna araştırmamıza katılanların %54’ü Evet derken, %40’ı Hayır. %6’sı ise Kararsız/Görüş yok demekte.
 

 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV