banner167
17 Mayıs 2021 Pazartesi

ÂŞIK ALİ ATAŞ VEYA “ANLATAMADIM”

25 Mart 2017, 11:12
Bu makale 1571 kez okundu
ÂŞIK ALİ ATAŞ VEYA “ANLATAMADIM”
KADİR ÖZDAMARLAR
 Kahramanmaraş edebiyat dünyamız için zengin bir bölgedir. Özellikle şiir dünyamız. Her bir mahallesinden mutlaka bir veya birkaç âşık ve modern şiir ustaları çıkmıştır. Düz yazıda da öyle. Şehirler içerisinde(İstanbul ve Ankara istisna !) iddialı olacak ama en çok dergi çıkaran bir ilimizdir.
Özellikle “Yedi Güzel Adam”  TV dizisiyle de bu konuda dikkatleri üzerinde toplamıştı. Cahit Zarifoğlu’ndan, Erdem Beyazıt’a kadar uzun süre yayını için mücadele edilen “Mavera” dergisinin tarihi de bunun kısa ama özlü belgesidir. Nice şair ve yazarların ürettikleri yazılar sadece ve sadece Kahramanmaraş dergi ve gazetelerinde değil İstanbul dergileri başta olmak üzere her yerde yayınlanan dergi ve gazetelerde yer bulmuştur.
Kahramanmaraş’ta sadece Türk aşık ve şairleri değil aynı zamanda yirmiye yakın Ermeni âşuğları da yetişmiştir. Bunların isimlerini ve bazı değerlendirmelerimizi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde görev yaparken Alkış dergisinde yayınlamıştık. Tekrara düşmemek üzere yeniden bu konuyu ele almıyoruz!
Kahramanmaraşlı bu edebiyatçılarımız Kayseri’de yakinen takip edilmekte, sanat gecelerinde gidip gelmeler olmaktadır. Nitekim 1982 yılında KASD (Kayseri Sanatçılar Derneği) Başkanı iken        yıllardır İstanbul’un başını çektiği “Edebiyat Ödülleri”nin ilkini biz Kayseri’de gerçekleştirmiş,1. sinde maalesef genç ve en verimli çağında vefat eden Şevket Bulut’a hikaye dalında; 1983 yılında da 2.sinde Abdurrahim Karakoç’a şiir dalında ödül vermiştik. Türkiye’de bu ödüller geniş yankı uyandırmıştı. Hatta: Ne oluyor, edebiyat dünyasının yönetimi Kayseriye’ye mi gidiyor, lâfları edilmeye başlanmıştı!
Kahramanmaraş edebiyat alemindeki şairler için değerli dost Ramazan Avcı’ın Valiliğin sponsorluğunda hazırladığı “Kahramanmaraşlı Şairler Antolojisi, Kahramanmaraş 2012” ile gerçekten bir emek mahsulü olan Cemil Çiftçi’nin “Maraşlı Şairler, Yazarlar, Alimler, İstanbul 2000” adlı çalışmalarını ilgi duyanlar için hatırlatmak isterim. Hele değerli dostlarım Yaşar Alpaslan ile Sedar Yakar’ın “Uhde” yayınları arasında çıkardıkları Kahramanmaraşlı âşıklarımızın hayat ve şiirlerini ele alan eserler de Kahramanmaraş ve Türk kültürü açısından çok önemli çalışmalardandır. Bilinmesinde yarar görüyoruz.
Şimdilerde elimizde yine Kahramanmaraşlı değerli bir âşığımızın kitabı vardır: Âşık Ali Aktaş ve eseri Anlatamadım, K.Maraş 2012”.Kitabın hazırlanmasında Çağlayanceritli Sedar Yakar ile Seçuk Silsüpür ‘ün büyük destekleri olduğu hem belli oluyor ve hem de zaten önsözde bir vefa olarak bu hizmet değerlendirilmiştir.
Aşığımızla aynı yaştayız.(1948) K.Maraş’ta görevde iken tanışmıştık. Kendisi Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde doğmuştur. Babası Cerit Oymağı Dabanlı aşiretinden Ataş Veli, annesi ise Kızıllı Aşiretinin Karabekirler sülalesindendir. Tahsili ilkokuldur. Hem köy imamından dini bilgileri öğrenmiştir.
Bir taraftan değişik işlerde çalışarak hayatta tutunmaya çalışmış ve bir taraftan da basının kırdığı sazın yenisini alarak gurbet gurbet gezmeye başlamıştır. Sonra annesinin ısrarıyla köyüne döner bir taraftan radyo tamirciliği ile geçinirken bir taraftan da şiirlerini söylemeye çalışır. Anlatamadım şiiri onun hayat özetidir. Uzun olan şiirinden seçtiğimiz şu iki bent şöyledir:
 Gaflet uykusuna yatan yatana
Gerçekleri halka anlatamadım
Durumlar sıkıntı veriyor bana
Ben beni Cerit’e anlatamadım
Hep dışladı fukarası zengini
Gizli gizli dağıttılar fendimi
Öfkeden sinirden yedim kendimi
Gerçekleri halka anlatamadım
Şiirlerinde bir taraftan bireysel duygularını, hayat hikayesini ve aldığı hayat derslerini sade bir dille anlatırken, zaman zaman da kendi yöresinin, Çağlayancerit’in kültürel özelliğinden de yararlanarak koşmalarına konu edinir. Mesela “Maraş tarhanası”nın yeri gelmedi mi? İşte uzun “Tarhana” üzerine yazdığı şiirden iki kuble:
TARHANA DİYARI ÇAĞLAYANCERT
Öksüz dağlarında uçar feriği
Kekliğin diyarı çağlayan cerit
Bir başkadır tarhanası firiği
Tarhana diyarı Çağlayancerit     
 
Biçiyoruz buğday ile arpasın
Burada silersin gönlüyün pasını
Ceritte bulursun cevizin hasın
Ceviziyle ünlü Çağlayancerit.     
Değerli gözlemleri var. Şiirleri bir Cağlayancerit’in bir gözlemcisi. Güçlü bir kelime hazinesine sahip değil ama meramını anlatmada kullandığı dilde doğrusu yabana atılamaz. Dilinin akıcılığı ve anlatımının sadeliği de onun ayrı özelliğidir.     Şu “YARANAMADIM” şiiri onun hayat hikâyesidir:                                                     
İlerledim hep adım adım
Zaman oldu arşa çıktı feryadım
Şu fani dünyanın almadım tadın
Velhasıl kimseye yaranamadım.
İletişim:Âşık Ali Ataş,atsali49@windowlive.com

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV