banner167
27 Temmuz 2021 Salı

ERTUĞRUL SAĞLAM GİDİYOR MU?

Kayserispor Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak Uyar'dan flaş sözler

04 Ekim 2018 Perşembe 06:55
Bu haber 940 kez okundu
ERTUĞRUL SAĞLAM GİDİYOR MU?
Haberici -->

Son 3 haftada mağlubiyetler alan Sarı Kırmızılı camiada taraftarın tartışmaya başladığı teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile ilgili son nokta kondu. Kayserispor Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak Uyar, Ertuğrul Sağlam ile ilgili yönetimin düşüncesini açıkladı. Uyar, kulübün mali yapısı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Spor Toto Süper Lig'de oynadığı 7 maçta 8 puan toplayan ve son 3 maçını 2-0'lık sonuçlarla kaybederek moralsiz olan Kayserispor camiasında Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak Uyar, taraftarın aklındaki sorulara yanıt veren bir açıklama yaptı.

İLK 6 HESABI

Kayseri'nin en güçlü radyosu Erciyes FM'de yayınlanan Sportif programında Genel Yayın Yönetmenimiz Ferhat Yağmur ile gazeteci Yüksel Yıkılmaz'ın sorularını yanıtlayan Kayserispor Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak Uyar, "Ligi üçe bölmüştük. Şampiyonluk ve Avrupa kovalayacak ilk 6, ikinci 6 tehlike bölgesinden uzak rahat bir durum, son 6 ise düşmemek için oynayan bölüm. Biz son bölüm için talipli değiliz, orada da olmayız. Ancak ikinci 6'da işimize gelmiyor. 7 ile 15 arasında olmanın çok bir farkı yok. Sadece kazanınca performans primi var. Biz ilk 6'nın taliplisi olmak istiyoruz. Kulübümüzün önce alt yapısının tam anlamı ile oturması gerekiyor. Bunun çalışmasını yapıyoruz. Bunları gerçekleştirirken de fikstürümüzün gereğini yerine getirip maçlarımızı kazanmak için çabalıyoruz. Artık Beşiktaş maçı geride kaldı. Önümüzdeki Çaykur Rizespor maçı var. Bizim için hayati önem taşıyan bir maç. Sizlerin vasıtasıyla da tüm Kayseri halkını, değerli taraftarlarımızı maça bekliyoruz" dedi.

TAHMİNİ 28 PUAN

Son 3 haftada Kayserispor'un aldığı kötü sonuçları mental yorgunluk olarak tanımlandırmadıklarını da söyleyen Uyar, "Lig daha uzun. Şimdiden mental yorgunluk olarak görürsek ligin sonunu getiremeyiz. Geçen sezon 8.hafta sonunda 14 puanımız vardı. Bu hafta kazandığımız taktirde geçen sezondan 3 puan geride olacağız. Ligin ilk yarısında kalan 10 maçta alınabilecek 30 puana da talibiz. Fikstür çekildiğinde bir kağıda yazıp cüzdanıma koymuştum. Oraya 28 puan yazmıştım. Tahminim bu yönde idi. Şu ana kadar 8 puan topladık. 20 puan kaldı. İnşallah alırız, belki daha fazlasını da alırız. Almamamız için hiç bir neden yok" cümleleri kurdu.

VAR TEPKİSİ

Türkiye'de bu sezon uygulanmaya başlanan VAR sistemi ile ilgili sürekli tartımaların olduğu yönündeki fikir için de, "Türkiye'de VAR diye bir sistem var. Kimine var kimine yok. Beşiktaş maçında gördük. Hakem hataları canımızı yaktı. Türkiye'de herkes herşeyi görüyor. Kamuoyunda yüksek sesle dile getirmiyoruz ancak gerekli mercilerde en yüksek tondan ifade ediyoruz. Ancak neticede mağlup olduk ve camiamıza hakemlerle yenilmediğimizi anlatmamız ve mağlubiyeti kabul etmemiz lazım. Bahanemiz olmamalı" yorumunda bulundu.

BİZ DE KONUŞACAĞIZ

Kadroda bulunan bazı futbolcuların performanslarının son derece düşük olmasından ve istenilen verimi alamamaktan ötürü tribünlerde de protestoların başgösterdiği yönündeki tespit için de, "Futbolda, bir yöneticilerin bir de futbolcuların konuşacağı zaman vardır. Şu anda transfer dönemi değil. O yüzden bizim değil futbolcuların konuşacağı zaman. Elimizdeki imkanlar şu an için bu. Beşiktaş maçına 5 eksik ile gittik. Esame listesine 2 yedek oyuncu yazdık. Maddi imkanlarımız çerçevesinde doğru olduğuna inandığımız kadro kurduk. Başarılı olacağına inandığımız oyuncuları biraraya getirdik. Ama ligin 7. haftasında 3 tane ameliyat olmuş 1 tane 1 ay oynayamayacak futbolcumuz var. Transfer dönemine kadar bu futbolcular ile yol alacağız. Transfer döneminde de bizim konuşma saatimiz gelecek" ifadelerinde bulundu.

SAĞLAM'A DESTEK

Kayserispor camiasında son günlerde tartışılan teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile ilgili kendisine yöneltilen soruya da içtenlikle yanıt veren Kayserispor Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak Uyar, "Bu sözlerimi yetkili bir ağızdan çıkan sözler olarak algılanmasını istiyorum. Ertuğrul Sağlam ile takım arasında bir otorite boşluğu yok. Beşiktaş maçı sonrasında teknik direktörümüz ile bir futbolcumuz arasında yaşanan minik tartışma olması doğaldır. 90 dakika futbol oynamış ve yenilmiş bir takımın, soyunma odasında reaksiyon göstermesi son derece doğal. Tartışma da olabilir. Takım arkadaşların birbirine sözlü sataşmaları benim düşünceme göre olması gereken bir durum. Ancak kavga olamaz zaten. Bizim olduğumuz yerde kimse terbiye sınırlarını aşamaz. Şunu bilmek lazım Kayserispor kazanınca herkes kazanıyor hepimiz kazanıyoruz. Kaybedince hepimiz kaysediyoruz üzülüyoruz. Dolayısıyla takımımız üzerinde bir otorite boşluğu yok. Teknik direktörümüz Ertuğrul Sağlam ile de sonuna kadar gideceğiz. Teknik direktör değiştirmek gibi bir düşüncemiz yok" yorumu yaptı.

TARAFTARA TEŞEKKÜR

Kayserispor'un taraftar grubuna da teşekkür eden Mehmet Çakmak Uyar, "Kayserispor taraftar, seyirci sayısını artırmak, nitelikli taraftar sayısını artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Allah işlerini güçlerini rastgetirsin, Kapalı Kale taraftar grubumuz bizleri asla yalnız bırakmıyor. İşlerinden güçlerinden feragat ederek Kayserispor sevdası ile tribündeki yerini alıyor. Taraftarımızın değerini biliyoruz ve onları ayakta alkışlıyoruz. Bu hafta için de işverenlere sesleniyorum. Mümkünse bu hafta yarım mesai yapın da Çaykur Rizespor maçında tribünleri doldurup elbirliği ile galip gelelim" çağrısı yaptı.

EKSTRA YOK

Çaykur Rizespor maçı için ekstra bir prim vermeyi düşünmediklerini söyleyen Mehmet Çakmak Uyar, "Prim sistemimiz belli. Geçen yılda bu yılda aynı sistemi uyguluyoruz. Ferhat Yağmur'un "Acaba futbolcular maç mı seçiyor" sorusuna da içtenlikle yanıt veren Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak Uyar, "Bunun cevabı çok basit. Hergün yanınıza gelen bir arkadaşınız ile çok nadiren yanınıza gelen bir misafirinize aynı davranmazsınız. Birine çay diğerine pasta börek ikram edersiniz. Futbolcular da Konyaspor maçı ile Beşiktaş maçını bir tutmuyordur. Bu olay insanın doğasında vardır" ifadelerinde bulundu.

EKONOMİK DURUM

Futbolcuların alacağı olduğuna dair kamuoyunda oluşturulmak istenilen spekülasyon ile ilgili olarak da açıklama yapan Uyar, "Geldiğimiz günden bu yana, kazanılan bir maçın primini hafta içi Perşembe günü ödüyoruz. Maaş tarafına gelince; 1 ila 1,5 ay alacağı olanlar var. Hiç alacağı olmayan var. Süper Lig'de minimum 13-14 takımdan çok daha iyi ekonomik durumdayız. Hiç bir futbolcumuz kapımıza para için gelmez, gelemez. Türkiye'nin şu şartlarında 1 ay geciktirmek son derece normal. TFF bile 90 gün süre veriyor. BeinSport şu ana kadar bize ödemesi gereken paranın sadece 4'de 1'ini ödedi. Futbolcular da şunu çok iyi biliyor. Bizimle konuşmadan önce başka kulüplerdeki arkadaşlarından öğreniyor. Kimin ekonomik yapısı nasıl? Nasıl ödeme yapıyor? Hepsini biliyorlar. Bu yıl çok zor bir yıl. Yabancı oyuncularımız ile sözleşmeler döviz bazında. Avro 4,2 iken şu gün 7 TL. Gelirlerimiz sabit kur iken, giderlerimizde kur sürekli değişiyor. Futbol takımını belli sınırlar içerisinde tutup yıllık gelirimizi, giderimizden yüksek tutup, geçmişten gelen borçları ödemeyi hedef seçmiştik. Geçen yıl kısmen başarılı olmuştuk ama bu sezon başarılı olma şansımız yok. Gelir gider dengesizliği var. Geçen yıl bankalardan yüzde 12-13 ile kredi çekerken bu yıl yüzde 40'larda. Dövizin artması ile de hedefimizi bu yıl tutturma şansımız kalmıyor. Futbolcular veya teknik heyet ile yapılan sözleşmeleri de TL'ye çevirme ve kur düzenleme şansımız yok. Neticede bu sözleşme iki kişi arasında kalmıyor. TFF'ye gidiyor, UEFA'ya gidiyor" dedi.

KAYIT DIŞI YOK

Kayserispor'un kayıt dışı bir çalışması olmadığını ifade eden Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak Uyar, menajerlere para kaptıran bir kulüp yönetimi olmadıklarını söyledi. Yaptıkları her icraatı kamuoyu ile paylaştıklarının altını çizen Uyar, "Halka arz bir şirket değiliz ama kamuoyunu aydınlatmak adına sürekli bilgilendirme açıklaması yapıyoruz. Biz görevi bıraktıktan sonra birisi çıkıp kulübe gelip alacağı olduğunu söyleyemez. Kayıt dışı işimiz yok. Kayserispor, Kayseri'nin en büyük markasıdır. Kayserispor'dan şehir olarak faydalanmak varken zarar vermeye kalkmayı da anlamıyorum" ifadelerinde bulundu.

BEN DE ELEŞTİRİRİM

Son haftalardaki eleştiriler için de duygularını dile getiren Başkan Yardımcısı Uyar, "Ben taraftar olsam, ben de eleştiririm. Ben de daha iyi takım görmek isterim. Ama ben masanın diğre tarafını görüyorum. Bütçemiz belli. Eğer ipin ucunu bir kaçırırsak nefes alamayız. O yüzden tedbirli davranmalıyız. Her isteyenin her istediğini verecek olursak kulübün yarınlarını ipotek altına alırız. Eskişehirspor, Sakaryaspor, Gaziantepspor, önümüzde Erciyesspor gerçeği var. Bunlar her zaman ders olmalı" diye konuştu.

ERCİYES DEYİNCE

Kayseri Erciyesspor'da da geçmişte önemli görevlerde bulunan Mehmet Çakmak Uyar, "Erciyesspor bizim gönül yaramız. Keşke böyle olmasaydı. Erciyesspor'un şu geldiği nokta o kulübe hizmet eden herkesin canını yaktığı gibi benim de canımı yakıyor. Ama yönetimsel hatalar malesef kulübü bu hale getirdi. Ziya Eren zamanında Erciyesspor özel işletme gibi yönetildi. Ziya Eren kendi işletmesi gibi yönetti kulübü. Alacağını vereceğini yaptı. Keşke şehrin önde gelenleri Erciyesspor için bir formül bulsaydı da biz de üzerimize düşeni yapabilseydik. Gelinen nokta hepimizi çok ciddi üzüyor" diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV