21 Mayıs 2022 Cumartesi

YAĞ VE PEYNİR ŞOVU…

17 Aralık 2020, 06:51
Bu makale 22448 kez okundu
YAĞ VE PEYNİR ŞOVU…
MEHMET NİLKALI
Bir ülke düşünün. Lideri sanki hiç haberi yokmuş gibi bakanlarıyla yaptığı toplantıda yumruğu masaya vuruyor. Ekonomi Bakanının azarlıyor. Bağırıyor. Çağırıyor.
Sebep nedir. O ana kadar haberi olmayan ve sonran öğrendiği ülkede ayçiçeği yağı ile süt ve süt ürünleri yani peynirdeki yüksek fiyat artışı.
Şimdi bu durumu neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Şaşırıyorsunuz. Anlam veremiyorsunuz. Sonra bakanı toz pembe gösterilmesiyle ilgili durumu aktarıyor ve tepkisini ortaya koyuyor.
Samimi mi? Samimi olduğuna inanmak mümkün mü? Ya inanmak da elde değil. Samimi olduğunu görmekte mümkün değil.
Bahsettiğimiz ülke Rusya. Rusya gibi birçok konuda geliştiğini ifade ettiğimiz ülkede lider yağ ve peynir fiyatlarından haberi var mıdır yok mudur bilinmez ama ekonomi bakanının fırçalarken yaşananları siz nasıl değerlendirirsiniz. Bilmiyorum. Çünkü bir ülkedeki durumu liderin bilmiyor olması, biliyor olsa bile bu durumun suçlusu olara ekonomi bakanını hedef göstermesi çokta inanılacak bir durum değildir.
Yani geldiğimiz nokta itibarıyla artık liderlerin yönetemedikleri ülkelerle ilgili beceriksizliğini farklı kişilere yükleme çalışması, farklı kişileri halkın hedefine koymaya çalışması çokta doğru bir şey değil.
Sonuç olarak ülkesinden habersiz bir liderin ülkesine ne kadar katkı sağlayacağını yada iyi bir katkı sağlayacağını beklemek doğru değildir.
Birde şunu görmek mümkün. Yağ ve peynir fiyatlarının arttığı ülke sadece Rusya değil. Gelişmiş birçok ülkede benzer durumu göremezsiniz ama enflasyonun tırmanışta olduğu, halkın alım gücünün zayıfladığı, maaşların enflasyon karşısında ezildiği ve artık gıdaya para yetiştiremeyen birçok ülke yani Rusya gibi ülke görebilirsiniz. Yazık…
 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV